• almanya ve fransa türkçe dersi kaldırıyor

  3.
  Bizimkiler de kültür merkezi açsın, tiyatro oyunu falan sergilesin. kürtler'in yaptığı gibi; hatta direkt onları taklit ederek... orada türkçe ders versinler. Hem daha iyi olur, federal denetimden de çıkarlar, iyice başlarına bela olurlar.
  3 ... katalin
 • amele taburları

  4.
  Osmanlı'da uygulaması olup olmadığını bilmiyorum ve sanmıyorum çünkü;
  - osmanlı'da parasını verdiğin sürece (20 altın) askerlik çağındaki çocuğunun balkan harbine gitmesini dahi engelleyebilirdin. Savaş zamanı bedelli uygulaması gibi çok fantastik ve vicdan dışı, onur dışı bir liberalizme sahiptiler.
  - gayrimüslim vergi oranları malûm, cizye üzerinden ve müslümanlardan görece daha yüksek olduğu için gelir kapısını çalışamaz ve daha az vergi veremez hale getireceklerini sanmıyorum. Gayrimüslimler zenginleşsin ki, vergi versin. anadolulu zaten giden gelmiyor acep nedendir diye ağlaya ağlaya türkü söyler, torunu da çakar arabasının arkasına tuğrayı...
  - osmanlı son döneminde rum, ermeni, sırp, bilmem, bulgar.. bırak kürek mahkumu yapmayı, imparatora suikast düzenlendiğinde bile kim gıkını çıkarabilmiş ki? Adamlar rus mahkemesinde, ingiliz mahkemesinde yargılanmıyor muydu? Ben mi yanlış hatırlıyorum?

  Amele taburları bir sefer çok net olarak uygulandı, o da büyük taarruz sonrasında yunan askerleri, yakıp yıktığı yol, köprü, bilmem neleri yapsın diye..

  Peki, bu eziyet olsun diye, intikam almak için mi yaptı? En fazla kısmen... gerçi bunun her tarafı intikam olsa ne olur, malta'ya gönderilen 20000 osmanlı askeri, dezenfektan diyerek asit havuzlarına sokularak gözleri kör edildikten sonra...

  Biz 1919'dan 1922'ye kadar harp ederken yolları kim yaptı, demiryollarını kim onardı ve daha önemlisi şehitleri kim gömdü? Ülkenin kadınları... 1922 yılında kendi şehit oğlunu gömen kadın var veya 700 askeri yöneten koskoca kara fatma defterdarlıkta odacılık yaparken öldü, ama zikretmeye lüzum yok; savaşın kaybedeni anzaklar her yıl bakıcılarıyla buraya taşınırken... yani biz o taburları kurmaya intikamdan ziyade mecburduk.. ki yaptıkları işin toplamı, son çıkarttıkları izmir yangını zayiatının çok altındadır.
  2 ... katalin
 • merkez bankasından atmlere 200 tl koymayın çağrısı

  6.
  1. Babam 69 yaşında ve internet bankacılığı kullanıp eft yapıyor. Ötesini var sen hesap et.
  2. Zaten millet mikroplu diye paraya dokunmaktan kaçıyor, 5 lira koyulduğunu bilse onu da çekmez. Peki bu enflasyonu arttırır mı, azaltır mı... insanlar karttan çektiğinde, hiç ödemeyecekmiş gibi harcıyor. Zaten dükkanlar açık olmadığı için piyasa genelde e ticarette dönüyor. Onda da 30 lira fazla veriyorsun 12 taksit yapıyor. yapılan hamle tam tersine enflasyonu havalara uçurur. Ben taksiti engelleyeyim dersen de, zaten firma dükkanını açamayıp internetten mal satıyor, iyice ekonomi kazanı soğumuş olur. Mecburen o satışı yapacak o adam. Bir karar almadan önce git tüketici davranış bilimleri uzmanı bir bilim adamına danış.
  3. Enflasyonla mücadele için garanti ödemeli ihaleleri azaltabilir, mülteci konusunu çözüme ulaştırabilir, kulüp ve müteahhitlerin milyarlarca liralık vergi borçlarını affetmeyi bırakabiliriz. Bir şey daha ilave edeyim, çok sevdiğimiz osmanlı zamanında üretim araçları haczedilmez, devlet malı olarak adamın elinde kullanıma devam ederdi, buna karşılık ek ödeme alınırdı. Bankalar bir zahmet çıkacak bir kanunla traktör haczetmezse; ola ki üretim artar, enflasyon baskısı azalır.
  4. Son bir komedi de 200 lirayı engellemek. Kaç para maaş alıp 200 liralık banknotu küçümsüyorlar bilemeyeceğim ama kim 200 lira bozar ki? Adam 4 kere ışığa tutuyor, ya da hiç risk almadan bozuk yok deyip çıkıyor. Piyasadaki temel para birimi 20,50, 100. Ben maaşı 10 lira olarak öderim denilebiliyorsa, benim bankaya küçük bir valizle gitmem gerek, bileyim de ona göre sipariş edeceğim.

  Bir kıyak: illa alışverişin azaltılması isteniyorsa dükkanlar cadde ile hemzemin olmayacak diye kanun çıksın. Tüketici, 3 basamaktan fazla çıkmamaya ve inmemeye eğilimlidir. Mimarlıkta temel kurallardan biri...
  3 ... katalin
 • aga

  28.
  yönetmenliğini Milko Lazarov'un üstlendiği, ilk gösterimi 23 Şubat 2018'de Berlin Uluslararası Film Festivalinde yapılan film.

  Sibirya'da yaşayan göçebe bir yaşlı çiftin, hayatın getirdiği büyük değişime ve yok oluşa adapte olamaması (spoiler vermemek için kısa kesiyorum) üzerine çok iyi işlenmiş, insanı etkileyen 2018 yapımı, dili yakutça olan film.

  Bu arada başrol oyuncularından, yine orta asta türk'ü galina tikhonova, filmin prömiyerinden kısa süre sonra bir astım krizini atlatamayarak 31 yaşında hayatını kaybetmiştir.
  ... katalin
 • humeyni nin kötülere benzemesi

  2.
  Humeyni'nin iran'a dönerken uçakta yaptığı röportajını, hakkında fikir sahibi olmak isteyenlere tavsiye ettiğim, farklı bir benzerliktir.

  Bir de gergedan mevsimi adlı filmr bakılabilir. ilgilileri için Monica belluci de oynuyor ama eski hali değil, teyze hali.
  1 ... katalin
 • iranlı kadınlar

  63.
  Kendileri veya ortadoğulu kadınların geneli ile ilgili olarak max amini'nin şu stand up bölümünü izlemek az çok bir fikir verebilir:

  https://m.youtube.com/watch?v=DwO9GkmUHAU

  Ben gösteriye 2012'de rastlamıştım ve yabancı ülkede yaşayan ortadoğulu aile çocuğunu okuldan alıyor, arap şeyhlerinin yurtdışındaki çocukları, amerika'daki hintli mühendis genç falan, bulduğuna geçirmişti, yarım saat geçirmek için izlemeye değer.

  iranlı kadınlar hakkında fikir sahibi olmak için iran'a gitmeye de gerek yok, mart ayına rast gelen 21 günlük nevruz tatilleri boyunca van ve erzurum'dan istanbul'a kadar hangi uçağa binseniz az veya çok rastlayabilirsiniz.
  - koyu tenlerine rağmen açık yeşil ve mavi lens takma huyları var ve net vampir gibi görünüyorlar.
  - yurtdışı tatillerinde iyi dağıtırlar.
  - burun estetiği oranları çok yüksektir.
  ... katalin
 • suudi arabistan a atom bombası atmak

  13.
  Dünyada bu silahın kullanılamayacağı muhtemelen tek yerdir.

  Farazi olarak söylüyorum Bunu yapıyorsun ve her yönde 1000 kilometre öteye milyon derece sıcaklıkta, her biri mermiden hızlı, her biri radyoaktif kirliliğe maruz kalmış korkunç büyüklükte çöl kumları saçılıyor. Hadi bir kısmıyla geniş bir çemberdeki ülkeleri de aradan çıkarıp kurtardım diyorsun, ama yarısı da hint okyanusu aracılığı ile tüm dünyaya schengen vizesini kapıyor... döner dolaşır üç aya kalmadan o balığı sofranda yersin.
  -1 ... katalin
 • 25 şubat 2021 sözde ermenistanda darbe girişimi

  2.
  Allah paşinyan'ın (bkz: nooldu paşinyan) yar ve yardımcısı olsun; zira kendisi devrilirse falan kucağımızdaki yeri boş kalır. Şu zengazur koridorunu savaş tazminatı+holosko+bir miktar ekonomik yardım karşılığında versin de, öyle gitsin. Bulamayız bir daha böylesini.
  3 ... katalin
 • hasidic

  2.
  Danslarını çok tutmam. Sen yine kop, sana kopma diyen yok ama bari hevenu shalom alehem falan takıl, klibi mlibi var en azından.
  ... katalin
 • bonfile yerine biftek veren pislik kasap

  4.
  Saçma bir şikâyettedir zira bonfile, hayvanın sırtındaki yumuşak bir et bölümünü ifade ederken bifteğin en basit tanımı "düz tabakta servis edilip bıçakla dilimlenerek yenilen et" biçiminde verilebilir. Yani "eti kuşbaşı ya da kıyma olarak, zırh olarak değil de, biftek olarak servis ediyoruz" der gibi...
  ... katalin
 • arp

  35.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131344/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131345/+

  Tanrı apollon'un çalgısı olan lir'den geliştirilmiştir ve bu iki çalgıya arp ailesi denir. Bu çalgı grubunun ilk defa hermes'in, kaplumbağa kabuğuna teller takması ile türediğine inanılır.

  Yukarıda bariz biçimde işkence gören ve acıdan perişan olmuş adam, bir çoban olan marsyas'tır. Bahsettiğimiz (yvşşşķ) tanrı apollon ile tanrıların huzurunda müzik yarışmasına girer ve flütü ile lir çalan apollon'u dümdüz eder.

  Apollon, bir yarışma daha yapalım, yenen yenilene istediğini yapsın, der. marsyas da artık koca tanrıyı yenip ne yapmayı planlıyordu, devirmeyi mi düşünüyordu, neyin arzusuyla gaza geldi bilinmez, teklifi kabul eder. Apollon liri ters çevirerek çalmaya başlar, marsyas'a dönerek "Hadi sen de tersten çal" der. Flütte ve marsyas'da böyle bir güncelleme tabii ki yoktur, ama apollon'da fazla fazla vardır. ceza olarak da apollon marsyas'ı ağaca bağlayıp canlı canlı derisini yüzer, öylece bırakır.

  Apollon Yine insan evladı bir tanrıymış. Eğer marsyas moğollar'ın eline düşmüş olsaydı eşrefoğlu ikinci süleyman bey'e yaptıkları gibi üstüne bir de sirkenin içine atarlardı.
  1 ... katalin
 • platonik kalma rekoru

  3.
  3.5 yıl. aycan teyzeye olan aşkım 7 yaşına kadar falan sürdü. Akıllandıktan sonra yapmadım böyle şeyler.
  3 ... katalin
 • eşcinsellik neden artıyor

  7.
  Tek tanrılı dinlerin en büyük yan ürünlerinden biri geriye doğru cinsel devrimdir, bilimsel olarak kanıtlanmış bir olgu bu...

  Yani eskiden, özellikle antik çağ toplumlarında biseksüellik zaten çok yaygın, çok da normaldi. Kadın, kocası biseksüel diye sinir krizi geçirmiyordu, kendisi de kafasına göre takılıyordu, zaten ortada bir köle nüfusu var ki, vatandaş nüfusuna da sayılmadıklarından ortada tecavüz gibi bir suç da yoktu, gayet rahatlardı. Mesela imparator hadrian eşi sabina'yı evde bırakıp, eşcinsel sevgilisi antinoos'u koluna takıp bütün imparatorluğu dolaşmıştır, allah'ın kulu da çıkıp "yenge kızmasın" dememiştir. Dolayısıyla bu dönemde oluşan durumun dünya nüfusu ya da üreme hızına bir etkisi yoktu.

  Çesitli iniş-çıkışlarla, toplumsal değişikliklerle vaziyet son dönemlere dek geldi ama ben toplumdaki lgbt oranının pek değişmediğini, belki biseksüellikten daha çok travmatik eşcinselliğin arttığını, bunu da saklama gereğinin hissedilmediğini düşünüyorum. Ondan, artmış gibi duruyor.
  2 -2 ... katalin
 • fahrünissa zeid

  2.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131339/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131340/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131341/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131342/+
  resimleri hep içimden bir şey koparır.

  Ürdün kralı'nın oğlu ile evlenmiştir.
  -1 ... katalin
 • balkan savaşları

  41.
  Bu savaş(lar) çıktığı için afrika'daki son topraklarımızı terk ettik. Tabii ki, sadece 110 seneliğine... bakalım kosova'ya, musul'a ne kadar özlem duymamız gerekecek.
  ... katalin
 • yavuz zırhlısı

  23.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131338/+
  '73'te jilet olmadan önceki son hali....

  Karmaşık düşüncelerim şunlardır:
  - donanmadan çekildiği gibi (1973), tarihsel değerini umursamadan geri dönüşüme göndermemiz ciddi ciddi tarihe saygımızın olmadığını gösteriyor.
  - bu iki geminin yapımı 1 yıl kadar sürmüştür. 187 metrelik koca bir kruvazörü şimdi bile 1 yılda yapamıyoruz. Bu almanlar cidden ilginç bir ırk.
  - nedense geri dönüşümü hep tarihsel değeri olan figürlerde hızlı ve eksiksiz uyguluyoruz. Denize pet şişe atarken "açık deniz alır götürür"; ama devleti birinci dünya savaşına sokan, donanmaya 60 sene hizmet etmiş gemiyi parçalarken "acele edelim, memlekete jilet lazım".
  - bu arada şimdi de 3 ingiliz uçak gemisini geri dönüştürme ihalesini aldık. Teknik olarak gemiler jilet olmaz, tencere-tava falan yapılır.
  ... katalin
 • bedri rahmi eyüboğlu

  100.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131337/+
  Bedri rahmi'nin klasik anlamdaki en başarılı heykeli sanırım budur. Bu eseri çıkaran birinin klasik roma sanatını bilmemek imkan ihtimali yoktur çünkü bayağı bayağı fabius maximus ya da quintus labienus gibi otoriter 1. Yüzyıl roma büstü ekolünden bir çalışma.. adamı al, italyan yeni gerçekçi sinemada oynat, sırıtmaz.. üstelik hadrian, marcus aurelius büstleri gibi bilgelikle yumuşatılmış falan da değil; hani desek ki, daha yeni yunan ekolünden ayrılmış, yarı idealize bir figürdür. Bu arada heykel, bedri rahmi'nin tahminimce biraz ah alarak ayrıldığı sevgilisi mari gerekmezyan'a aittir, yani bütün bu övgüler de ona..

  Bedri rahmi'nin empresyonist diyebileceğim plastik sanat eserlerini çok seviyor olsam da, edebî anlamda bana göre "sabahattin eyüboğlu'nun erkek kardeşi"dir.

  Mari hanım konusunda da ne yalan söyleyeyim, biraz tavır sahibiyim.
  -1 ... katalin
 • ali teoman germaner

  3.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131328/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131329/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131330/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131331/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131332/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131333/+
  Saplantılı olduğum bir heykeltraş...
  ... katalin
 • füreya koral

  7.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131323/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131324/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131325/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131326/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131327/+

  imkanım olsaydı ankara anafartalar çarşısında salak bir esnaf rafı olarak rezil edilen panosunu söktürür, evime kaçırtırdım... anafartalar esnafına da, bunu izleyecek adamlara da fazla bence..

  Ayrıca atatürk'ün yaveri kılıç ali'nin eşidir.
  1 ... katalin
 • aliye berger

  9.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131315/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131316/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131317/+

  Expresyonist olan resimleri değil, pozları bence...

  Otoportre resmi ise, bambaşka bir şey....
  ... katalin
 • yeni şeyler getiriyorum