• cevat şakir karaağaçlı

  2.
  Başlığının olmaması beni şok etmiştir.

  "Şakir paşa sülalesi" sanatçılarındandır.
  Ailenin diğer kült sanatçıları:
  - aliye berger
  - füreya koral
  - fahrelnisa zeyd

  "Babadan yana gülmemiştir". O kadar değer verdiğim bir ailedir ki, magazinel yönleriyle ön plana çıkmalarına gerek görmediğim için detaya girmiyorum.
  2 -3 ... katalin
 • james dean

  107.
  öndeki iki dişi takmaydı ve arada çıkarıp göstermekten hoşlanırdı.

  Alf dizisindeki bayan ochmonek rolündeki liz sheridan ile bir yıl falan birlikte yaşadı, kadın sonradan james dean'in nişanlısıydım diye kitap yazıp rahmetlinin sırtından para kazanmıştır. Proto kerim tekin vakası..

  Küçük piç lakaplı arabasını alalı bir hafta olmuştu, kaza "allah'ın takdiri" raporuyla kapatıldı çünkü kimsenin bir suçu yoktu, olay tesadüfler neticesinde gelişti.

  Gözleri bozuktu.

  Lisede spor yapmıştı.

  Çok yetenekliydi ama yaşam süresi nedeniyle Toplamda iki önemli film çevirdi. bence kariyeri uzasaydı bu derece kült olmazdı çünkü o dönem marlon brando diye bir adam yükseliyordu. Şöyle yükseliyordu:
  Marlon brando oscar geçmişi 1952-1953-1954 aday 1955 kazanan 1958 aday diye gider. Üstelik elia kazan gibi bir adamın banko oyuncusudur. James dean ise 1955'te hayatını kaybetmiştir ve oscar adaylığı 1956-1957'dir.
  1 ... katalin
 • türk eğitim sistemindeki eksik iki şey

  7.
  Düzgün müfredat
  Kaybolmuş öğretmen otoritesi.
  ... katalin
 • antalya da engelli ailenin öldüresiye dövülmesi

  3.
  Refik halid karay'ın gurbet hikayeleri'nden birinde juju diye mahallenin kabadayısı, zincirli bir köpek vardır. Bir gün zincirini kopartır, dışarıda gerçek sokak kökenlerinde belasını bulur, kuyruğunu kıstırarak gelir, bir daha sesini çıkartmaz bile, zincire bile ihtiyacı yoktur, sessizlik içinde ölümü bekler.

  R.h.karay bu hikaye ile atatürk'ten özür diler... Osmanlı'nın zinciri boynumuzdayken manda taraftarı olmak kolaydı, havlayıp duruyorduk, 15 senedir buralarda çürüdük, bizi kurtar, sessiz sedasız ölümü bekleyelim, der.

  Atatürk merhamet eder ve 1938'de, ölmeden önce 150'likler ülkelerine dönebilirler.

  Canım sıkılıyordu, boş konuştum.

  işin özeti bu köpek de nasılsa bir belaya çarpar, 20 şişenin üzerinde gezer, o zaman sesi kesilir... hayat, ettiğimizi görecek kadar uzun maalesef.
  ... katalin
 • sözlük yazarlarının idolleri

  353.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131297/+
  2 ... katalin
 • yazarların ilgi duyduğu konular

  91.
  Antik çağ sanat eserleri olmasından dolayı mitoloji, tarih, restorasyon, mesleki ilgi olarak mimarlık. Ayrıca tekneler.. arabayı o kadar kafaya takmam ama katamaran konusu önemli.

  Kafam bozuksa yemek yaparım.
  1 -1 ... katalin
 • yazarların söylemek istedikleri

  1244.
  - En yakın arkadaşımla/babamla/eskiden özel olan biriyle aram fena derecede/çok kötü bir biçimde/düzelmez derecede bozuk.
  - evime her gün sabah 4 gibi giriyorum, o da uyumak için. Uyumak dediğim de sabahın 6'sı...
  - ev eşyalarının yarısını attım, bir karışıklıktan dolayı yeni aldıklarım da teslim olmadı, 3 gündür koltukta kıvrılıp yatıyorum ve evin yarısı bomboş.
  - depresiflik kilo alma açısından kötü, doçentlik tezi yazmak için iyiymiş. 4 kilo daha tez yazar, sonra bir yerlere kaçarım tahminim...
  - arkadaşımın bebeği parmağımı ısırdı. Dişi mi ne kaşınıyormuş, hayvan gibi kopardı elimi. Altın taktım bir de sıpaya..
  4 -2 ... katalin
 • dilan dere

  663.
  Dolap masif ahşapsa güzelmiş, çizmelerden fiyat etiketi anlamında değil, ucuzluk akıyor. perde aşırı uzun, bir de kornişten çıkmış, insan kapıcıyı, karşı dairedeki öğrencileri falan çağırır, bana bir takın perdeyi, diye.. Arkadaş da dünya ahiret bacım olsun, insan neslinin devamı bize kalsa koparıp şömineye atarım.
  3 ... katalin
 • yuvamı yıkacaksın orospu yazma bana

  4.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2131260/+
  Meşhur yazışmanın devamı... Çok şey yapmamak lazım...
  3 -1 ... katalin
 • osmanlının kuran ı kerim emrine uymaması

  2.
  Osmanlı ile ilgili elimde öyle makaleler, tezler var ki, millet bilseydi diriliş ertuğrul'muş şuymuş buymuş biraz zor çekilirdi. Bunlar öyle iftira kaynakları değil, yök onaylı çalışmalar vs.

  Özellikle geç ortaçağ dönemine kadar Yönetici zümre dahil Kuran emrine uymadığına yemin edebilirim. Fatih dönemi doğu seferleri boşuna yapılmadı, ilk hedef olarak iran'a da yapılmadı.
  1 -1 ... katalin
 • yarım litrelik ambalajda ayçiçek yağı müjdesi

  10.
  Ambalaj maliyeti, satış fiyatını doğrudan etkile hale geliyor halbuki... kepazelik bir yana, satacağını da düşünmüyorum.
  3 ... katalin
 • tanga neden kadını seksi gösterir

  6.
  Aslında kadın, ya da belli bir kısmı bir şeye benzemiyorsa tanga değil güzel göstermek, "şahtın şahbaz oldun"a çevirebilir. Ama tangayı kavuna geçirsen, kavunun başına iş getirecek topluluklar var dışarıda.
  2 ... katalin
 • kanal istanbul u inadına yapacağız

  8.
  Bence bir hevesti, direkt vazgeçilmiyor, sürüncemede bırakılıyor. Türkiye gayet maliyetli bir sürü proje yürütüyor, ingilizler'le ortak uçak gemisi ya da uçak yapım (hizmet) anlaşması yaparken inadına yapıyorum diye açıklama yaptı mı? Hayır. Verdi 100 milyon sterlini, sadece ve sadece danışmanlık hizmeti aldı. Projenin büyüklüğü hakkında fikir verebilecek bir rakam. Ve televizyonda, gazetede 2 satır haber çıkmadan ilerliyor.
  ... katalin
 • bulgur pilavı yiyen kızın asıl amacı

  3.
  Çocuk yapmaktır, zira bulgurda folik asit oranı çok yüksek ve batı avrupa'da organik gıda ayağına yüksek bir fiyata gazlandığını görmüştüm.
  2 ... katalin
 • insan kaç terk ediliş sonrası kendinden işkillenir

  2.
  3 eski sevgilisi evlenen kişinin lakabı telli baba'ya çıkar, onu biliyorum.
  1 ... katalin
 • iran

  1805.
  - Türkler'i arasında iki şeyle dalga geçmeyin,

  Biri kaçak nebi
  https://m.youtube.com/watch?v=n1n_hMVzqaA

  Biri heydar baba
  https://m.youtube.com/watch?v=Ib-so1qcu24

  Hele de tebriz'de... tebriz'e ilk gittiğimin üzerinden 19 sene geçmiş, o zaman şimdiki kadar aşırı milliyetçi değillerdi. Yine qardaş falan cinsinden gidiyorlardı ama böyle değillerdi. Geçenlerde yardımcı olmam için bir çocuk gönderdiler, misafir ettim vs ve aynen şunları dedi:

  üniversitelerde farsça kitap açık, dersi türkçe işliyorlarmış. Meşhed, tahran gibi yerlerden gelen azerbaycan türkü öğrenciler derse intibak edemediğinde onları fars kimliğine asimile olmakla suçlayıp, aynen dersi türkçe işlemeye devam ediyorlarmış. iran'ın yarattığı bu otorite boşluğuna daha çok şaşırdım.

  - Meşhed normalde doğuda, çok büyük olmayan bir kenttir fakat havalimanı çok lükstür, çünkü şehirde imam rıza türbesi vardır. Sanıyorum iran'daki tek imam türbesidir.

  - Çok ilginç bir pirinçleri ve pilavları vardır, et ucuzdur fakat ve fakat ne pilavları, ne kebapları asla bizim damak taşımıza uygun değil. Bizim safranımızı hiç beğenmezler, kendi safranları pahalıdır ama safranlı pilavları da bize pek uygun değil sanırım.

  - Hazar kıyısında lüks villaları mevcuttur, içki türkiye'den daha bol ve ucuzdur. Herkesin bir "telefon numarası" vardır, ararsın, evine kadar motosikletle bırakırlar içkini. Mollalar aşağı yukarı karacahildir, hediye olayına yaklaşımları müthiş pozitif ve sevgi doludur, polis düşünüldüğü ölçüde sert değildir (20 yıl önce böyle değillerdi, 6 sene önce birden çok vakaya denk geldim, pek uğraşmıyorlardı)

  - 1920'lere kadar kaçar hanlığı, türkler tarafından yönetilmiştir.
  ... katalin
 • türkiye de doktora

  6.
  - Bu devirde herkes üniversite mezunu, üç beş okuldan mezun değilsen çöpsün (completed)
  - üniversiteler parayla yüksek lisans diploması veriyor (completed)
  - doktoranın da içini boşalttılar (completed)
  - zaten yeteneği olan adam kendisini tez yazarak falan ziyan etmiyor, piyasada para kırıyor. Bunlar kitabi bilgi adamı (loading)
  - iki senede profesör yapıyorlar kendilerini (soon)

  Aşamasında olmam nedeniyle tecrübemin olduğu süreç. şunu diyebilirim ki, "bütün tezi yazmak, tezi akademiye teslim etme sürecindeki 1 aydan daha kolaydı" diyebileceğim akademik süreçtir.
  1 -2 ... katalin
 • eskihisar

  14.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2130962/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2130963/+
  Soru, cevabını bulmuş.
  Çok eski durmuyor nedense...
  1 ... katalin
 • kunteper canavarı

  41.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2130957/+
  Bir kere de yemek yaparken tavanın sapını tutmuştu. ikisi favorimdir.
  1 ... katalin
 • ormanları yakın talimatı veren pkklı öldürüldü

  4.
  Ölümü kısa sürdüğü için üzüldüğüm haber. Şöyle yavaş yavaş zehirleyen bir siha yapamadık hala... bir de buna bilmem kaç liralık bomba harcamışız, bana kalsa bir mercimek çorbasına götürülmeliydi.

  Ek: tabii ki o siha'yı tasarlayanın, üstüne bombayı yerleştirenin , ateş edip indirenin ellerinden öpüyorum.
  3 ... katalin
 • yeni şeyler getiriyorum