• türkiye dedelerinizin türkiye si değil

  1.
  Geçen hafta Wall Street Journal’da (WSJ), dış politika uzmanı bir akademisyen olan Walter Russell Mead’ın kaleminden çıkan makale, bugün gerçekleşecek Biden - Erdoğan görüşmesi öncesinde Ankara’da kendisine yer bulmuş...

  yazı ne diyor:
  - başlığı “Karşınızdaki dedelerinizin dönemindeki Türkiye değil” .
  - yazı, "türkiye'yi anlama rehberi" olarak servis edilmiş.
  - Rusya, Ankara’nın hesaplarını değiştiren tek gerilemekte olan bölgesel güç değil.
  - iran da ekonomik yaptırımlardan aldığı darbelerle sendeliyor.
  - Arap dünyası da serbest düşüşte.
  - Libya, Irak ve Suriye, hepsi de zayıf ve savaştan zarar görmüş durumdalar. Mısır artık ciddi bir bölgesel güç gibi görünmüyor.
  - ABD’nin Orta Doğu’daki mevcudiyetini azaltacağına dair açıklamaları da bunlara eklenince Türkiye, doğusunda ve güneyinde açılan güç boşluklarının hem cazibesine kapılıyor, hem de kendini tehdit altında hissediyor.
  - Türkler, AB'nin Türkiye’ye karşı kesin bir şekilde önyargılı olduğunu düşünüyor. Ancak AB, etkili bir bölgesel aktöre dönüşemedi ve Türkiye’nin mülteciler gibi konulardaki baskılarına karşı savunmasız.
  - Suriye’deki iç savaş Türkiye için ekonomik ve demografik bir felaket oldu.
  - ilişkilerdeki mevcut soğukluğa rağmen ABD ve Türkiye’nin Libya, Suriye ve Irak’ta barışisteme, iran’ın nüfuzunun kırılması, Rusya’nın Orta Doğu, Karadeniz ve Kafkaslar’daki gücünün sınırlandırması ve özellikle Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'ın Rusya ve Çin eksenine girmemesi gibi çıkarları var.

  yazının sonu özellikle ilginç:
  - “Ankara’nın dış politikası daha bağımsız ve daha az öngörülebilir olmaya devam edecektir. Washington Türkiye’nin, Hollanda, Norveç ya da ispanya gibi hareket etmesini isterse bu ilişki her iki tarafı da üzer. Ancak Beyaz Saray Türkiye’yi, Vietnam ve Hindistan ile aynı şekilde düşünmeye başlayabilirse, politika belirleyiciler de Ankara’nın gerçek jeopolitik değerini takdir edip kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıkacak gerilimleri daha ustaca idare edecektir”.

  bir kere konunun toparlanması açısından Didem Özel Tümer'in yazısına teşekkür ediyorum.
  şahsi yorumlarım ise şöyle:

  - yazı türkiye'yi hala, "istediği biçimde anlama rehberi" gibi duruyor. türkiye'nin gelecekte kendisine biçtiği rolü görmezden gelmiş ve buna karşı hala amerika hazırlıksız. türkiye kimseyle tam olarak ortak falan olmak istemiyor çünkü türkiye'nin son 250 yıldır ortaklık kelimesinden anladığı, elindekini avucundakini kaptırması oldu. yani türkiye askeri gücünü ve varlığını arttırdıkça yeni kriz ihtimallerine karşı emperyalist devletler beyinlerini hazırlamıyor.
  - yazı, gerileyen güçlerden bahsetmiş. bu güçlerin yerini alması için "dua edilen" -güç- nedir, kimdir, tam tersine kimin bu bölgelerde nüfuz elde edilmesinden -korkulur-, bu gücün yerleşmesindense hangi bölgesel güç -ehveni şer- olarak görülebilir, bir yorum yapmamış. öte yandan, emperyalist güçler bölgeye "bu kadar fazla" rol biçerken ve hala bu alışkanlıklarının ne derece rahatsızlık verdiğini görmzken, bölge ülkelerinin eli armut mu toplayacak? bu yazıyı mısır okumuyor mu? bae okumuyor mu? bu yazı benim nazarımda bölge ülkelerine "türkiye'ye yapışın" diyen bir işaret fişeğidir.
  - "Türkler, AB'nin Türkiye’ye karşı kesin bir şekilde önyargılı olduğunu düşünüyor" denilmiş... değil mi? türkiye haksız mı? bu biraz sanki görüşmede, "yahu kolay o işler, biz canımız istese düzeltiriz" anlamında veya "daha tam düşmanlık etmiyorlar esasen ama onu da ayarlayabiliriz" anlamında kullanılabilecek bir pazarlık cümlesi gibi geldi bana. tabii ab'ye de tehdit sallanmış... "türkiye'ye az biraz serbestlik versek hepinize soba külü yutturur, mülteci neymiş görürsünüz" diyor. sanıyorum bu biraz, "doğu akdeniz'de anlaştıracağım ben sizi" anlamında bir cümle..
  - yazının sonu "türkiye'ye güvenemezsiniz" cümlesi ile başlamış. "türkiye, batılı bir ülke değil, batı dünyasının kalbi olan nato'daki varlığı da, belli aşamalarda sınırlandırılmalı" görüşü ile devam etmiş gibi... kalan kısmı bana biraz fasa fiso övgü gibi geldi.
  ... katalin
 • ergene nehri denize dökülüyor

  1.
  Geçen bir profesör ergene'nin ağzının saros körfezi yerine marmara'ya verildiğini, bütün melanetin buradan koptuğunu söyledi.
  1 ... katalin
 • bosanmis cocuklu diye milyardere layik gorulmemek

  16777215.
  Çocuklu muyum? Hızlı bir gençlik yaşadım ve eminim bir yerlerde 3-4 çocuğum vardır.

  Şeyma seni net anlıyorum kızım...
  ... katalin
 • 740 milyar dolarlık akrep ve yılan zehiri müjdesi

  1.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2157446/+
  ... katalin
 • su yönetimi için süper vali önerisi

  1.
  Bir süredir "su, su kirliliği, su kalitesi, su savaşları" diye cırlayıp durmam semavi bir katta karşılık bulmuş olmalı ki, bugün meclis araştırma komisyonu'ndan, 26 su havzasının kontrolünün üst yetkililere verilmesi önerisi getirilmiş...

  Ne güzel.. gerçekten güzel. ama ben bunu istemiyordum.
  - gazeteciler "bütün yetki bu valilerde mi olacak?" Diye sormuş, dinlerken ben de sordum... cevap olarak da "yetkinin merkezde toplanması daha doğru" cevabı gelmiş. Peki yetkisi olmayan yetkilinin makam işgal etmekten başka işi ne olacak? Zaten şu anda kalkınma ajanslarının bölgeleri adı altında bu bölümlenme yapılmış durumda ve mesela gediz'e kıyısı olan illerin valileri böyle bir birlik altında.. sonuç ne? Yer yer Kuruyan, suyu içilmeyen gediz. Mesela yetkili diyecek ki, nehir küçük akarsularla beslensin, e ama baraj projesi var, enerji üretimi meselesi var.. ayrıca yetkilinin bu konudaki liyakati nasıl tespit edilecek? Bu bir seferliğine ihdas edilecek boş bir makam değil, bir sistem olacaksa, bunun bir seçim kriterleri de olmalı.
  - yetki demek, insanın inisiyatifi demektir. Bu ise, eşit işe farklı önem atfedilmesinin, tolerans göstermenin önünü açar. Ben istiyorum ki, bu konu insan ölçeğinden çıksın, vatan hizmeti olarak ele alınsın, bağımsızlık erki ve beka' gereği olarak görülsün; "o belediye bizden, bu sanayici bu sene çok sıkıştı, günahtır" denmesin, şeriatın (kurallar demektir) kılıcı gelsin babamın parmağı olsa kessin.
  - kanun gücü olmayan oluşumun yetkisi de olmaz, kararları sorgulanır, kararlar mahkemeye düşmeye başladığında da konunun ciddiyeti sorgulanır. Bence iki gün içerisinde öneri getirilmesin, ilk akla gelen uygulanmasın. Konu hakkında doktora tezleri var, bakanlık görüşleri, tuik verileri var. Bu da hassas bir konu, hazır meclis tatili geliyor, böyle bir iki konuda böyle bir iki özel rapor hazırlansa, belki güzel bir kanun çıkabilir.
  - maalesef ki, su kalitesini düşüren tüzel kişiliklerin neredeyse tamamı siyasal kimliği veya yakınlığı olan, daha da kötüsü bugün buraya yarın beriye yakın olabilecek oluşumlar. Bunlar da ancak, siyasal bir iradenin baskısı ile nazlana nazlana iş görürler. Bunlara da süre uzatımı, su barışı gibi aflar falan gelecekse iş yaş.
  - eski göl havzaları gibi yapılaşmaya açılan alanlar var ve her yağmur mevsiminde bir mahalleyi su basıyor. Buralarda toki de devreye girmeli, "sulukule projesi" benzeri bir proje ile bu su havzası geri kazandırılmalı. Yani mevcut su havzaları haricinde tarihsel olarak su havzası olup, son 50 yılda yok edilen alanlar da dikkate alınmalı, çünkü buralar da kaynak israfına neden oluyor.
  - mevcut su alanlarındaki istilacı tür sorunu da, konunun başka bir boyutu. Ayrıca Son dönemde kaynak sularının tamamının özel sektörce ele geçirilip ücretli su satılması, içme suyu havzalarının sadece yağmur suyu ve arıtma su ile doldurulması ayrı bir konu. Ayrıca Su havzaları yaklaşma alanları ayrı bir konu. Sadece konya bölgesinde yer alan 17000 civarında kaçak yeraltı su kuyusu ve bunların yarattığı obtuk tehlikesi ayrı bit konu. Tarımsal sulama konusu ayrı bir konu. Bu iş bence vali yetkisinde eşdeğer yetkililerce altından kalkılacak bir konu değil. Bence kanun çıkmalı, işler hale gelmeli, buraya atanacak özel yetkili kişiler uygulamacı değil, çok sıkı bir silsile denetimine tabi müfettişler olmalı.
  - bence dışa akan sular konusu, denizlere akanlar ayrı, başka ülkelere gidenler ayrı olarak değerlendirilmeli, otorite boşluğu olan ülkelerle su anlaşmaları lehimize revize edilmeli.
  ... katalin
 • ayda 500 euro budapeşte vs 1350 euro floransa

  1.
  Bu paraya Yaşayabilirsin/yaşayamazsın...

  Ayrım bu kadar net.
  2 -1 ... katalin
 • 124 emekli general ve amiralden mektup

  1.
  124 Amerikalı emekli amiral ve general, ABD Başkanı Joe Biden'a seçimlere hile karıştırıldığı ve Marksist diktatörlüğe doğru ilerlendiğini gerekçesiyle sert bir mektup kaleme aldı..

  Mektubun önemli yerlerinde şu ifadelere yer verilmiş:

  Yasal oylar, meclisin onaylı kontrolleri tarafından devlet kimlikleri, doğrulanmış imzalar kullanılarak tanımlanır. Günümüzde pek çok kişi, adil ve dürüst seçimlerden kaçınmak için bu tür sağduyulu kontrolleri ırkçı olarak nitelendiriyor. Uygunluğun kanıtını bastırmak için ırkçı terimler kullanmak başlı başına bir gözdağı taktiğidir. ilaveten, bütünlüğün sağlanması için seçim süreçlerimizde hukukun üstünlüğü ilkesi uygulanmalıdır. FBI ve Yüksek Mahkeme, seçim usulsüzlükleri ortaya çıktığında hızlı hareket etmeli ve 2020'de olduğu gibi bunları görmezden gelmemelidir." görüşlerine yer verilmiş ve biden yönetiminin "diktatörce" bir şekilde Anayasal haklara saldırı başlattığı "Kongre'yi atlayarak 50'den fazla icra Kararı hızla imzalandı ve çoğu önceki Yönetimin etkili politikalarını ve düzenlemelerini tersine çevirdi ifadelerine yer verilmiş.

  Yani:
  - 2020 seçimlerinde usulsüzlük yapıldı,
  - bu konuda istihbarat ve anayasa mahkemesi bile görevini yapmadı,
  - oy, mektupla gönderilen şey değildir, vatandaş gelip oyunu kullanmalıdır,
  - kongreyi pas geçerek tek adam yönetimi oluşturuyorsun, çıkardığın kararnameler de öyle yenilir yutulur şeyler değil,
  - devri sabık yapıyorsun,
  - seçim yolu açısından bize göre meşru değilsin,
  - komünizm (bizdeki bölücülük gibi değerlendirdiklerini sanıyorum) tehlikesine kucak açıyorsun.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2151337/+

  Biden ise, lobi desteği kazanma amacıyla bugün israil'e kayıtsız şartsız destek verdiğini açıkladı.

  Geçtiğimiz 2 ay içerisinde fransa'da 2 kez, bizde 1 kez, abd'de 1 kez olmak üzere farklı ülkelerdeki emekli generaller devlet ve hükümet başkanlarına yönelik olarak pek çok mektup kaleme aldı..

  Bu mektuplar "hükûmet ya da meclise değil doğrudan kişi hedef alınarak yazılmış belgelerdi. Bu da çok ilginç.

  Mektup bizde sert bir karşılık buldu, bu ülkelerdeki pratik karşılığını, ne olarak değerlendirileceğini merakla görmeyi bekliyorum.

  Neden böyle bir moda çıktı, bunu da ayrıca merak ediyorum.

  Son olarak ilave etnek istediğim nokta ise, uzaktan oy kullanma sistemi ile cumhuriyetçilerin (muhafazakar kesim) bir daha seçim alması pratik olarak imkansız hale geldi. Esas sorunun bu olduğu açık ve abd'de buna yönelik nasıl bir "müdahale" olacak, cidden merak ediyorum.
  ... katalin
 • 100 yahudiyi volkswagen arabaya nasıl sığdırırız

  1.
  Aynen bu mantıkta devam edelim. Abd resmi yayın organları patriklik’in ekümenik özelliğini tanımazsak bize yaptırım uygulayacağı yönünde resmi açıklamaları, temsilciler meclisi internet sitesi’nde yayınlamaya başladı. Bu da, vatikan gibi müstakil devletin yolunu açmaktır.

  Biz daha devam edelim kudüs’tür, filistin’dir, yahudi sabunlamadır.. millet asgari ücreti bir hafta için konuşmasın diye dayayalım israil karşıtı gösterileri, yarın karar veririz, dolar 20 lira mı olsun, yoksa tarihi yarımadaya bağımsızlık mı verelim diye...
  ... katalin
 • kavram yağı

  1.
  kavram yağı, karkas dana ve kuzu etinin butta kalan kısmında, testis çevresindeki ve çanak bölgesindeki yağlardır. sucuk, köfte ve dönerde kullanılır, bütün olarak kalırsa ağıza sakız gibi gelir, kullanılmasa çok daha iyidir. Ben sevmediğim için düşman kesilmiş de olabilirim.

  Mangal yapacak olsaydım bunu sadece şiş yağlamak için falan kullanırdım. Bir de biraz etli bırakıp civardaki kedi köpeğin nefsini köreltirdim, o kadar.
  ... katalin
 • tf2000

  1.
  1999'dan bu yana düşünülen, fakat hedefi daha yeni yeni netleştirilen gemi adayımız.

  önce 148 metrelik bir fırkateyn yapalım ve 12 adet olsun dedik,
  sonra 8 tane yeter dedik,
  sonra 2001'de hiç yapmayalım dedik,
  sonra bunun boyunu uzatalım, 7 adet olsun dedik,
  sonra hiç başlamadık ama üstündeki tüm değerli sistemleri bitirdik,
  bu arada bunun boyu çok uzadı, fırkateyn değil, destroyer diyelim dedik,
  sonra 32 adet olan füze atış rampa sayısını 64'e çıkarttık.

  ama ortaya da güzel bir şey çıktı... kol gibi bir radar taktık, topu falan bitti, iki şeyi bekliyor:
  1. üstüne hisar u takmamızı.
  2. atacağımız rampaları kimseden alamıyoruz, sıcak atış olup gemiye arar vermesin diye soğuk fırlatma rampası icat etmemizi...

  bildiğim bir 3 milyar dolar yiyecek bu proje, ötv'si kaskosu derken 3.5'u bulur tahminim... 6 sene sonra da akdeniz'i şöyle bir turlar gelir diye düşünüyorum.
  ... katalin
 • fakirler 17 gun evde zenginler 17 gun otelde

  1.
  Arzu sabancı'nın zengin bulunmadığının açık ispatı olmuş. Diss atmak böyle bir şey sanırım.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2149443/+
  ... katalin
 • norveç in f35 siparişlerini iptal düşüncesi

  1.
  Dagens Næringsliv gazetesinde yayınlanan bir analiz, ABD'nin başını çektiği F-35 projesinin alarm verdiğini belirterek, 52 jet siparişinin 35'inin iptal edilmesi gerektiğini, 1 adet f35 yerine 22 adet bayraktar alınabileceğini ve Norveç'in SiHA'lara yönelmesi gerektiğini belirtmiş.

  analizde ayrıca Trump yönetiminin son aylarında Savunma Bakanlığı koltuğunda oturan Christopher Miller'ın 17 Mart tarihinde 'ABD bu deliğe para atmayı bırakmalı' dediği ve ingiltere'nin 138 olan F-35 siparişini 48'e düşürdüğü konularına yer verilmiş.
  2 ... katalin
 • satılık x clusıve bugattı chıron

  1.
  dün arabasından selfie atıp durum paylaşan bir arkadaşımın saç topuzunun arkasındaki rr harflerini fark ettiğimden beri hiçbir şeye şaşırmıyorum.
  1 ... katalin
 • çakal ve timsahın arasında kalan gergedan

  1.
  1. sırtlan
  2. domuz.
  3. izleyip zevk alan sapık kitle bence görüntüdeki hayvanlardan daha vahşi. engelleyemiyorsan da bu kadar keyif alma. neredeyse sevinçten birbirlerine atlayacaklar.
  ... katalin
 • 15 tl lik dezenfektanı 74 tl ye almak

  1.
  başkan kendi firmasından mı almış?
  1 -3 ... katalin
 • kurtlar vadisinin tekrar çekilmesi

  1.
  izlenir, ama pala ve ekibinin ölümüne kadar bozuk para gibi harcanan bütün kült karakterleri ve çakır'ın kız kardeşinden kumarhane müdürüne kadar tüm başarılı yan karakterleri tekrar canlandırırlarsa.. hakkında ayrı birer dizi çekilebilecek adamları çatır çatır, haftada bir harcıyorlardı... aslında dizinin başarısının en büyük nedeni de buydu. seyirci, "kesin daha iyisi gelecek" diye bekliyordu ve işin güzel tarafı, geliyordu da...

  o dizi normal bir dizi değildi. türk seyircisi, bir yapımda beklentileri sürekli yukarı taşıyabileceğini, hep daha iyisinin gelebileceğini gördü. yani ağızlarıyla kuş tutsalar ilk 85 bölümün gölgesinde kalır, hiç tavsiye etmem.

  öte yandan efsane kadronun yarısı hayatını kaybetti; laz ziya, hüsrev ağa, dayı, hüsrev ağa'nın adamı...
  1 ... katalin
 • hatay deplasmanı

  1.
  Hatay'ı geçemeyen üç büyükler (!!!) Ne b.k yemeye milyon dolarlık transferler yapmaktadır peki?

  Atıyorum b.munich gelse hatay'da zorlanır mı? Hayır, takıma jübile yaptırır. Peki bunlar niye zorlanıyor, çünkü kalibreleri hatay spor.
  2 ... katalin
 • erdoğanın beyanı ile döviz bozdurur musunuz

  1.
  Dövizi bırak bütün 200 lira görsem bozduracağım.
  1 ... katalin
 • corona tedbirleri

  1.
  Ramazan ayı için çok sert tedbirler geliyormuş muş....
  - toplu iftarlar önlenecek: peki bu sofralardan yemek bekleyen insanlar?
  - ay boyunca tam kapanma: kongre yapıyor taklidi yaparsak muaf olabiliyor muyuz?
  - restoranlar kapanacak: peki yabancı turist ağırlayan oteller?

  Tek sorum var. Dünyanın en güçlü 40 liderine ev sahipliği yapacak iklim değişikliği liderler zirvesi toplantısı dahi online yapılırken parti kongresi neden toplantılı yapıldı? Zaten kongre yapan partilerin lider destek oranı çok yüksek ve tek aday-tek liste değil miydi? Ya da Sormadım farz edelim.
  2 ... katalin
 • proton marka araba

  1.
  Alması, kurtulmak isteyen birinin dualarının kabul olmasını sağlamak anlamına geldiğinden umreden büyük sevabı vardır.
  ... katalin
 • yeni şeyler getiriyorum