• robot öğretmenler

  2.
  Ben bu ve benzeri başlıklardaki "kamu görevlilerinin otomasyon ya da yapay zeka ile ikame edileceği" düşüncesinin gerçekleşeceğine cidden inanıyorum.

  Tabii ki, işleyiş açısından sağlıklı da olur, süratli ve masrafsız olur, hataya yer bırakmaz.. güzel... hatta azalan masraflar vatandaşlara, vatandaş skoru nispetinde gelir olarak da dağıtılabilir.

  - ama insanlar çalışmadan ödeme aldıklarında neden hakim ya da öğretmen veya doktor olmak için çaba sarf etsin? O zaman öğretmenin robotuna dahi niye ihtiyaç olsun ki? Bu, gelişmeyi durdurmaz mı?
  - okul sadece ders aldığın bir yer değil ki, kolektif yaşama adapte olmak zorunda olduğum bir yer.. mesela ben o konuda "bedelini veririm, derdini çekmem" askerliğe de taraftar değilim. insanları bu derece bireyselliğe itmek onları bencil, asosyal ve tepkisiz yapmaz mı?
  ... katalin
 • biden e 24 nisan ı ve f 35 i soracağım

  1.
  ilginçtir, 2 konu tollam 30 saniye sürmüş. Türkiye s400'den, abd f35'ten geri adım atmamış ki, her ikisi de türkiye'nin avantajına..

  Kabil havaalanı konusunda istediğimizden fazlasını almışız ve afganistan'a pakistan ve macaristan'la girme düşüncesini kabul ettirebilmişiz.

  Esas ilginç olan, yunanistan'la bu ne samimiyet... cihat yaycı'nın bas bas bağırarak "libya anlaşması iptal edilmemeli, bunlar patrikhane'yi vatikan gibi bir devlet biçiminde istiyor, doğu akdeniz'den asla çıkmayın" derken hatırlatma mı yapıyor, yapmayın mı diyor, ikisinin ortası bir şey mi diyor, göreceğiz. Yalnız resmi açıklama "iki lider, aralarındaki derin görüş ayrılıklarına rağmen..." diyor. Bence süreye oynuyor gibiyiz. Biden ve olası harris başkanlıklarında geçirdiğimiz her günü kâr sayıyor, hesabı...

  Ukrayna nato'ya alınmış, bu da rusya'yı tabii ki delirtti, 36 tane azerbaycan askerini 3 saat hapsetmiş..

  idlib konusunda resmen nato'yu arkamıza alır bir hareket gerçekleştirmişiz, ki çok olumlu...

  Bence zirvede yunan meseleleri hariç güzel bir tablo var, yunan meselelerinde şu ana dek renk veren bir yazıya, habere rastlamadım.
  1 ... katalin
 • yeni şeyler getiriyorum