• robot öğretmenler

  2.
  Ben bu ve benzeri başlıklardaki "kamu görevlilerinin otomasyon ya da yapay zeka ile ikame edileceği" düşüncesinin gerçekleşeceğine cidden inanıyorum.

  Tabii ki, işleyiş açısından sağlıklı da olur, süratli ve masrafsız olur, hataya yer bırakmaz.. güzel... hatta azalan masraflar vatandaşlara, vatandaş skoru nispetinde gelir olarak da dağıtılabilir.

  - ama insanlar çalışmadan ödeme aldıklarında neden hakim ya da öğretmen veya doktor olmak için çaba sarf etsin? O zaman öğretmenin robotuna dahi niye ihtiyaç olsun ki? Bu, gelişmeyi durdurmaz mı?
  - okul sadece ders aldığın bir yer değil ki, kolektif yaşama adapte olmak zorunda olduğum bir yer.. mesela ben o konuda "bedelini veririm, derdini çekmem" askerliğe de taraftar değilim. insanları bu derece bireyselliğe itmek onları bencil, asosyal ve tepkisiz yapmaz mı?
  ... katalin
 • biden e 24 nisan ı ve f 35 i soracağım

  1.
  ilginçtir, 2 konu tollam 30 saniye sürmüş. Türkiye s400'den, abd f35'ten geri adım atmamış ki, her ikisi de türkiye'nin avantajına..

  Kabil havaalanı konusunda istediğimizden fazlasını almışız ve afganistan'a pakistan ve macaristan'la girme düşüncesini kabul ettirebilmişiz.

  Esas ilginç olan, yunanistan'la bu ne samimiyet... cihat yaycı'nın bas bas bağırarak "libya anlaşması iptal edilmemeli, bunlar patrikhane'yi vatikan gibi bir devlet biçiminde istiyor, doğu akdeniz'den asla çıkmayın" derken hatırlatma mı yapıyor, yapmayın mı diyor, ikisinin ortası bir şey mi diyor, göreceğiz. Yalnız resmi açıklama "iki lider, aralarındaki derin görüş ayrılıklarına rağmen..." diyor. Bence süreye oynuyor gibiyiz. Biden ve olası harris başkanlıklarında geçirdiğimiz her günü kâr sayıyor, hesabı...

  Ukrayna nato'ya alınmış, bu da rusya'yı tabii ki delirtti, 36 tane azerbaycan askerini 3 saat hapsetmiş..

  idlib konusunda resmen nato'yu arkamıza alır bir hareket gerçekleştirmişiz, ki çok olumlu...

  Bence zirvede yunan meseleleri hariç güzel bir tablo var, yunan meselelerinde şu ana dek renk veren bir yazıya, habere rastlamadım.
  1 ... katalin
 • binyamin netanyahu

  109.
  6 ay daha kalsa memleketinde kıyamet kopacaktı....
  ... katalin
 • mersin in çok güzel bir şehir olması

  7.
  90 yılında aşırı güzel bir şehirdi, insanı da öyledir. Doğudan ve ırak'tan göç aldı ve 2 senede şehrin içine sçıldı.

  Üstüne iğrenç müteahhitler denize sıfır 40 katlı siteler yaptılar, limon bahçelerini biçip.

  Şimdi de suriyeliler işgal etmiş diyorlar.
  -2 ... katalin
 • mersin deki sinan şamil sam heykeli

  15.
  boksörden ziyade "kese lazım mı" diye sivaslı tellaklara benzemiş..
  benim korkum, "dünyayı kurtaran adam" ve "badi" gibi filmlerle türk bilim kurgu sineması uluslararası camiada nasıl ki eşşek muamelesi görüyor ama aynı zamanda da aşırı meşhur, "biraz da gülelim" diye mutlaka izletiliyor, yakında sırf absürd heykel sanatımızı görmek için sanatseverlerin tur düzenleyip gelmeleri olası...

  heykel desen heykel değil, balbal desen balbal değil, put desen gülmekten tapınamazsın.. tövbe tövbe...
  3 ... katalin
 • efendi erkeğe aşık olmama nedenleri

  396.
  efendi'den kasıt beta'ysa, beta adamı öz anası babası bile sevmez.
  bununla birlikte kafası çalışan kadınlar esas efendi erkeğe aşık oluyorlar çünkü aşk tetikte olmadan, kendini salabilmekse; piç dediğimiz kaşı gözü ayrı oynayan adama karşı erkek de olsan, kadın da olsan sürekli tetiktesindir.
  1 -3 ... katalin
 • kızların kürdan kollu erkeklere bakış açısı

  4.
  kafalarını çevirmek biçiminde özetlenebilir.
  1 ... katalin
 • türkiye natodan atılırsa ne olur

  7.
  olmayan duaya amin'dir.. .
  - abd, çıkmak istediği her yerde türkiye'yi öne sürüyor.
  - türkiye, girmek istediği her yerde nato'yu öne sürüyor.
  - türk askeri hariç nato'nun her ülkesinin askeri, gittiği yerde keklik gibi avlanıyor çünkü nato'nun gittiği yerde nükleer silaha veya uçak gemisine ihtiyaç yok, gerçekten harp edebilen orduya ihtiyaç var.
  - nato ülkeleri türkiye'ye çatır çatır silah ve danışmanlık satıyor.
  - türkiye, ulaşmak istediği silah sistemlerine nato şemsiyesi sayesinde ulaşıyor.
  - abd türk ordu envanterini nato sayesinde görece denetim altında tutabiliyor.
  - amerika bu satede türkiye'de 10 tane irili ufaklı nato üssü bulunduruyor.
  - nato, bir çok coğrafyada rusya'yı türkiye'nin varlığı ile dengeliyor.
  - türkiye rusya ile ilişkilerini bir çok noktada nato üyeliği ile dengeliyor.
  - hiçbir şey olmasa nato vs toplantıları, arası bozuk olan liderlerin 15 dk görüşüp diyaloğu ayakta tutabildiği fırsatlar doğuruyor.

  ne kimse ne çıkar, ne kimse atar.
  3 -2 ... katalin
 • süreyya ayhan

  148.
  koşucuydu ama bana kalırsa sporcu değildi. bu devlet kendisine hiçbir sporcusuna vermediği bir onuru verip, adına gümüş para dahi bastı...

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2159957/+
  o da gitti, yok "bilmem ne yapmazsanız türk bayrağını göğsüme takmam", yok her yarışta dopingli... yarışlardan süresiz men eden biz değiliz, uluslararası otoriteler... bir insanın yetenekli olması başka bir şey, bu yeteneği şahsi ve milli bir gurur kaynağı haline getirebilmek başka bir şey..
  1 ... katalin
 • türkiye dedelerinizin türkiye si değil

  1.
  Geçen hafta Wall Street Journal’da (WSJ), dış politika uzmanı bir akademisyen olan Walter Russell Mead’ın kaleminden çıkan makale, bugün gerçekleşecek Biden - Erdoğan görüşmesi öncesinde Ankara’da kendisine yer bulmuş...

  yazı ne diyor:
  - başlığı “Karşınızdaki dedelerinizin dönemindeki Türkiye değil” .
  - yazı, "türkiye'yi anlama rehberi" olarak servis edilmiş.
  - Rusya, Ankara’nın hesaplarını değiştiren tek gerilemekte olan bölgesel güç değil.
  - iran da ekonomik yaptırımlardan aldığı darbelerle sendeliyor.
  - Arap dünyası da serbest düşüşte.
  - Libya, Irak ve Suriye, hepsi de zayıf ve savaştan zarar görmüş durumdalar. Mısır artık ciddi bir bölgesel güç gibi görünmüyor.
  - ABD’nin Orta Doğu’daki mevcudiyetini azaltacağına dair açıklamaları da bunlara eklenince Türkiye, doğusunda ve güneyinde açılan güç boşluklarının hem cazibesine kapılıyor, hem de kendini tehdit altında hissediyor.
  - Türkler, AB'nin Türkiye’ye karşı kesin bir şekilde önyargılı olduğunu düşünüyor. Ancak AB, etkili bir bölgesel aktöre dönüşemedi ve Türkiye’nin mülteciler gibi konulardaki baskılarına karşı savunmasız.
  - Suriye’deki iç savaş Türkiye için ekonomik ve demografik bir felaket oldu.
  - ilişkilerdeki mevcut soğukluğa rağmen ABD ve Türkiye’nin Libya, Suriye ve Irak’ta barışisteme, iran’ın nüfuzunun kırılması, Rusya’nın Orta Doğu, Karadeniz ve Kafkaslar’daki gücünün sınırlandırması ve özellikle Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'ın Rusya ve Çin eksenine girmemesi gibi çıkarları var.

  yazının sonu özellikle ilginç:
  - “Ankara’nın dış politikası daha bağımsız ve daha az öngörülebilir olmaya devam edecektir. Washington Türkiye’nin, Hollanda, Norveç ya da ispanya gibi hareket etmesini isterse bu ilişki her iki tarafı da üzer. Ancak Beyaz Saray Türkiye’yi, Vietnam ve Hindistan ile aynı şekilde düşünmeye başlayabilirse, politika belirleyiciler de Ankara’nın gerçek jeopolitik değerini takdir edip kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıkacak gerilimleri daha ustaca idare edecektir”.

  bir kere konunun toparlanması açısından Didem Özel Tümer'in yazısına teşekkür ediyorum.
  şahsi yorumlarım ise şöyle:

  - yazı türkiye'yi hala, "istediği biçimde anlama rehberi" gibi duruyor. türkiye'nin gelecekte kendisine biçtiği rolü görmezden gelmiş ve buna karşı hala amerika hazırlıksız. türkiye kimseyle tam olarak ortak falan olmak istemiyor çünkü türkiye'nin son 250 yıldır ortaklık kelimesinden anladığı, elindekini avucundakini kaptırması oldu. yani türkiye askeri gücünü ve varlığını arttırdıkça yeni kriz ihtimallerine karşı emperyalist devletler beyinlerini hazırlamıyor.
  - yazı, gerileyen güçlerden bahsetmiş. bu güçlerin yerini alması için "dua edilen" -güç- nedir, kimdir, tam tersine kimin bu bölgelerde nüfuz elde edilmesinden -korkulur-, bu gücün yerleşmesindense hangi bölgesel güç -ehveni şer- olarak görülebilir, bir yorum yapmamış. öte yandan, emperyalist güçler bölgeye "bu kadar fazla" rol biçerken ve hala bu alışkanlıklarının ne derece rahatsızlık verdiğini görmzken, bölge ülkelerinin eli armut mu toplayacak? bu yazıyı mısır okumuyor mu? bae okumuyor mu? bu yazı benim nazarımda bölge ülkelerine "türkiye'ye yapışın" diyen bir işaret fişeğidir.
  - "Türkler, AB'nin Türkiye’ye karşı kesin bir şekilde önyargılı olduğunu düşünüyor" denilmiş... değil mi? türkiye haksız mı? bu biraz sanki görüşmede, "yahu kolay o işler, biz canımız istese düzeltiriz" anlamında veya "daha tam düşmanlık etmiyorlar esasen ama onu da ayarlayabiliriz" anlamında kullanılabilecek bir pazarlık cümlesi gibi geldi bana. tabii ab'ye de tehdit sallanmış... "türkiye'ye az biraz serbestlik versek hepinize soba külü yutturur, mülteci neymiş görürsünüz" diyor. sanıyorum bu biraz, "doğu akdeniz'de anlaştıracağım ben sizi" anlamında bir cümle..
  - yazının sonu "türkiye'ye güvenemezsiniz" cümlesi ile başlamış. "türkiye, batılı bir ülke değil, batı dünyasının kalbi olan nato'daki varlığı da, belli aşamalarda sınırlandırılmalı" görüşü ile devam etmiş gibi... kalan kısmı bana biraz fasa fiso övgü gibi geldi.
  ... katalin
 • gaffar yakınca nın mansur yavaş tweeti

  7.
  Adamın vurmak için eksik işini bulamadıklarından anca icraatlarını karalayabiliyorlar.
  1 -1 ... katalin
 • biz bu ismi değiştirirsek sürülürüz

  5.
  Çankırı'dan daha beter nereye sürülecekmiş ki, gayya kuyusu'na mı? Böyle bir şey olsaydı dahi ben sırf iç sıkıntısından değiştireyim derdim.

  Balon haber?
  1 ... katalin
 • s400 ler için geri adım atmak

  6.
  2025 yılında s400'leri atacak yer arayacağız, zira bunlar doğal olarak ihracat versiyonu, yani rusya'nın elindekiler kadar güçlü değil. Ayrıca düşman algısında rusya yok.

  Sadece, tehditi nato kaynaklı gördüğümüz ve tersine mühendislik yoluyla mevzuyu bunlarla anladığımız için "çok çok" faydalı oldu. Bir faydası da, partnerlerimiz çin ve rusya güvenilirliğimizi, abd ise bazı konularda ne kadar ciddi olduğumuzu gördü.

  türkiye, 3 km'den 600 km'ye, 100 metre irtifadan 40 km irtifaya, deniz taşıtlarından kara ve hava taşıtlarında taşıyanlara ve bu taşıtları koruyanlara kadar her tarz hava savunma enstrümanını kendisi üretmekte.

  Ve bu enstrümanlar yerli mühimmat kullanıp, yerli yazılıma sahip olmakta, mühimmatları ucuza mal edilmekte ve hatta satılmaktadır.

  Bana kalırsa s400'ler, 2023'te dahi sadece pazarlık kozu olmaktan öteye anlam taşımayacak. Boşuna bunlar için bu kadar yaptırım yemeye de gerek kalmamaya başladı.

  Türkiye 300 km sınırını aşan balistik füzeyi yaptı, hatta bu menzilde kaan adıyla ihraç da ediyor. izmir-atina ise 280 km. Nereye yunan'a veriyoruz ege'yi. Bizim korkumuz daha başka..

  Bununla birlikte s400'den hemen taviz vermek istememizin altında 3 neden yatıyor bana göre:
  1. Rusya'yı gıcık etmemek... bu sadece "abd iki gülümseyince bizden vazgeçti" anlamında değil, pantsir sistemlerini perişan ettik diye millet siha alma kuyruğuna girdi. Şimdi ne yapmakta olduğumuzu izliyorlar. Biz bir yılda s400'ü elden çıkarırsak, "bunlar s400'ü beğenmedi" diyen bizden almaya kalkar. Rusya büyük zarara uğrar, bunu da bize ödetir.
  2. Abd s400'leri satın demiyor maalesef. S400'ler sizde dursun ama çalışmadığını abd'li askerler kontrol etsin, diyor. Yani s400'ü ele geçirmek istiyor.
  3. Abd türkiye ile bir biçimde ara düzeltip bize f35 kakalamak istiyor. Aslında abd bize tam olarak askeri ambargo da uygulamıyor. Bir yandan ekranlarda show yapan abd, bir yandan da bize f404 jet motoru satıyor, biz de bunu hürjet'lerin ilk versiyonunda kullanacağız. Hatta uçak şu anda montajda.. Türkiye ise sanıyorum f35'i kafada bitirdi ama hem haklarım ziyan olmasın, hem de programa geri dönmeyeyim istiyor. Biraz işi bundan uzatacak sanırım.

  Ben şunu da öngörüyorum, türkiye 100 tane f35 almayacak, amerika ilk versiyon f35'leri gerekirse bedava verme derdinde, biraz sipariş azaltacak, dikine kalkanlardan alacak, mesela bir miktar kullanılmış da alabilir, f35'leri istediği başka sistemlerle paket yapar, allem edee kallem eder 35-40 uçakla bu işi bitirir gibi geliyor. Alması gerekecek mi? Maalesef.. bu proje tamamen çöktü. Abd bu ölüyü kaldırmak için, ben bu işte battım dememek için zorlama satışlar yapacak, perde arkasında başka tavizler, başka satışlarla bunları da iteleyecek. Abd'nin bence sorunu para da değil; ne su 57, ne f35, ne hint uçağı beklenenin yanına bile yaklaşamadı, başarısız oldum demek istemiyorlar. Hele de türkler ve güney koreliler başarılı uçaklar yaparsa, hele de ingilizler başarılı 6. Nesil uçak yaparlarsa, abd'nin tekeli kırılır.
  1 -3 ... katalin
 • mona roza

  64.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2159920/+
  Mona rıza.

  ister istemez akla bunu getiriyor.
  ... katalin
 • ergenlikte dinlediğiniz rezil rüsva şarkılar

  3.
  Ananı yiyorlar mı ne... gerçi ergenlik sayılmaz.. benim ergenliğim, popun altın çağıydı. Hemen öncesinde abone gibi saçma sapan bir şarkı, hemen sonrasında ise ananı bacını ninolay falan vardı.
  4 ... katalin
 • sabahat akkiraz ı arzulayan erkek

  1.
  Kendisinin milletvekili olduğunu hatırlatırım. Hani sıkıntı olmasın sonra...
  ... katalin
 • deniz salyası için dua zinciri

  4.
  isteyen iki arkadaşıyla birlikte üçgen biçiminde dua ederek yarın gazeteler için de haber değeri olan bir şey yapsın, isteyen zincir yapsın, biz karışamayız. Ama ben daha bilimsel yöntemleri tercih ederim.
  1 ... katalin
 • iki kişilik bir aileyiz asgari ücret bize yetiyor

  7.
  Dikkat edilirse "eşimi çalıştırmam, ne gerek var" sübliminali de verilmiş.. 26 lira suya çok güldüm. Saat oynadığı anda, istersen ayda sadece 1 kere duş al, Anında anında katı atık bertaraf ücreti ve katı atık toplama ücreti geliyor, o da zaten 20 lira.

  Bence daha daha ideal bir çift görüntüsü vermek için, toki dağbaşı resort'lerden 2+1 daire ödüyoruz deselerdi tam örnek aile olurlardı. Sen kirada vatandaş kaldığını mı iddia ediyorsun yoksa, diye sorarlar sonra adama...
  3 ... katalin
 • türkiye de suriyeli istemeyen suriyeli

  6.
  Kendisine şunu hatırlatırım ki, ülkemizde g.t büyütüp sınavsız üniversitelere yerleşme sebebi bizzat şikayet ettiği, kendisini bize iteleyen cenahtır.

  Buraya kırmızı mumla davet edilmediler.
  1 ... katalin
 • iski nin pis suları arıtmadan denize dökmesi

  6.
  iş aktroll'lük bilmem ne meselesi değil. Bütün belediyeler ve sanayi tesisleri akarsuları şahsi drenaj hattı olarak görüyor, hepsi de yıl olmuş 2021, "denizdir, alır götürür" diyor.

  imamoğlu mu yapıyor, bas cezayı.. kırşehir mi yapıyor, bas cezayı.. ama cezayı öyle bir bas ki, gelecek ay nehirleri pırıl pırıl görelim, yandaş kollamak falan yok...
  2 ... katalin
 • yeni şeyler getiriyorum